LinkedIn: De 25 bästa experterna på sociala medier att följa

linkedin marknadsföringsguide

Jason Miller publicerade nyligen på sociala medier att han kände att han hade fött när hans senaste skapelse äntligen publicerades. Utan tvekan är han stolt över det här barnet! De Sofistikerad marknadsföringsguide till LinkedIn är fantastiskt ... kreativt, färgstarkt och fylld med råd från olika marknadsförare, olika användningsfall och massor av resurser. Om du inte har laddat ner den ännu - ladda ner den och använd den som en checklista för hur du sätter ditt företagsnätverk på LinkedIn till jobbet!

Denna guide skrevs med dig i åtanke, den sofistikerade marknadsföraren. Gör dig redo att ta din marknadsföring på sociala medier till nästa nivå, utnyttja den professionella inställningen och omfamna de stora möjligheterna som väntar - öka medvetenheten, påverka uppfattningen, generera potentiella kunder och slutligen skapa intäkter med LinkedIn.

Ladda ner vår nya e-bok och lär:

  1. Varför ditt företag behöver marknadsföra på LinkedIn
  2. Hur du utnyttjar LinkedIn kraftfulla marknadsföringslösningar för att driva dina mål
  3. Hur man utvidgar räckvidden för din innehåll marknadsföring genom att dela relevant och riktat innehåll med världens proffs
  4. Hur man engagerar affärspersoner med rika displayannonser och mycket riktade textannonser
  5. Och mycket mer!

Jag blev helt borttappad för att ta reda på att jag var listad bland de andra ledarna i branschen som jag beundrar och respekterar så mycket! Här är listan:

  1. Jay Baer - Högtalare, författare, konsult med blogg Övertyga och konvertera. Twitter: @jaybaer Link
  2. Michael Brenner - Senior Director, Global Marketing på SAP, VD och grundare
    av Business2Community med blogg B2B Marketing Insider. Twitter: @BrennerMichael Link.
  3. Michael Brito - Group Director Media and Engagement på WCG, ett W2O-företag med blogg brittisk. Twitter: @Britopian Link.
  4. Jeff Bullas - Konsult, talare, Blogger. Twitter: @jeffbullas
    Link.
  5. Brian Carter - VP för marknadsföring på Infinigraph, författare, talare. Twitter: @briancarter Link.
  6. Brian Clark, grundare och VD för Copyblogger. Twitter: @copyblogger Link.
  7. Heidi Cohen - Kolumnist. Twitter: @heidicohen LinkedIn.
  8. Steven Farnsworth - Chief Digital Strategist på Jolt, Digital Marketing, författare, talare. Twitter: @steveologi LinkedIn.
  9. Barry Feldman - Owner på Feldman Creative, högtalare. Twitter: @FeldmanCreative LinkedIn.
  10. Ann Handley - Innehållsansvarig på Marknadsföring profs, Författare. Twitter: @annhandley Link.
  11. Matt Heinz - VD på Heinz Marketing Inc. Twitter: @HeinzMarketing
    Link
  12. Douglas Karr - VD för Highbridge, Chief Marketing Officer på CircuPress, Författare. @douglaskarr Link
  13. Jason Keath - VD för Social Fresh. @jasonkeath Link
  14. Nichole Kelly - VD på Utforskare för sociala medier, SME Digital Author, högtalare. @Nichole_Kelly Link.
  15. Dave Kerpen - VD Likeable Local, författare, talare. @DaveKerpen
    Link.
  16. Stephanie Sammons - Grundare av Wired Advisor ™, Högtalare. @StephSammons Link.
  17. David Meerman Scott - Marknadsföringsstrateg, talare, författare. @dmscott Link.
  18. Jason Miller - Sr. Manager, Content Marketing, LinkedIn Marketing Solutions. @JasonMillerCA Link.
  19. Lee Odden, VD på TopRank Online-marknadsföring, Författare, talare @leeodden Link.
  20. Joe Pulizzi - Grundare vid Content Marketing Institute, Författare, talare. @JoePulizzi Link.
  21. Viveka Von Rosen - LinkedIn-expert, författare. @LinkedInExpert Link.
  22. Neal Schaffer - Författare, talare. @NealSchaffer Link.
  23. Koka Sexton - Global Sr. Marketing Manager på LinkedIn. @kokasexton Link.
  24. Mike Stelzner - Grundare av Social Media Examiner, Författare. @Mike_Stelzner Link.
  25. Todd Wheatland - VP för marknadsföring på Kelly Services, författare, talare. @ToddWheatland Link.

4 Kommentarer

  1. 1
  2. 2
  3. 4

    I artikeln ovan som du har nämnt några förord ​​om marknadsföring på sociala medier; av dessa skäl kommer jag definitivt att ladda ner din e-bok! En sak mer har du lagt upp verkligen beundransvärd lista över människor.

Vad tror du?

Den här sidan använder Akismet för att minska spam. Läs om hur din kommentardata behandlas.